dino_k (dino_k) wrote in bar_chk,
dino_k
dino_k
bar_chk

Тодось Осьмачка. Молитва Жинці


Не мое, но про ахуенное
З.ы. Прошу прощения у хохлофобов, но этот рассказ не должен звучать ни на каком другом языке. Так будет атмосфернее
[Вірш]Мій Боже, ти любиш з блакитної арки
пускати над селами пил,
і нюхати в церкві, як пахнуть огарки,
олива і дим із кадил,

і мовчки приймати собі на приносах
серця від стражденних жінок,
і в зорянім вівтарі, скупанім в росах,
ховати Їх в спільний мішок

І хоч на увагу твою я заслуги
не маю й по нинішні дні,
зроби для моєї безумної туги
останнюю ласку мені:

схилися у вівтар і пальцями з криці
дарунки свої розгорни,
візьми одно серце з мішка і черницю
на грішную землю верни.

Бо глянула в душу вона самотинну,
і радісно рушила кров,
і ніби дитина щасливу пташину
несе на гілляці з дібров,

я тихо проходжу, де люди всі заздрі
й подібні до чуйних хортів
і страшно боюся, аби в мене настрій
навіки з душі не злетів

і щоб найщирішую пісню первісну
про весну і радощі сліз,
аби в далечінь і сумну, і безвісну
з собою тепер не заніс

І страшно благаю: важкими руками
верни їй узяте, як Бог,
аби ми серцями, немов писанками,
могли помінятися вдвох,

аби і мій настрій не рвався із крові
шукати тривожних доріг,
а піснею бризнув у тихій діброві
про зустрічі щастя та гріх!


[Лєгєнда]Цей задерикуватий вірш Тодось Осьмачка присвятив одній із героїчних українських жінок ХХ ст. - ігумені Йосифі (Олені Вітер), з якою познайомився в пансіонаті с. Криниця в 1942 р. Поет був вражений красою й розумом жінки. Очевидці з цікавістю спостерігали за поетовим залицянням: під вікнами львівської ігумені Осьмачка починає співати серенади! Інші жінки намагалися відмовити його від цієї затії, але даремно. Невідомо де закоханий чоловік роздобув бандуру й проникливо заспівав: «Карії очі, чорнії брови...» Кажуть, що співав він справді чудово. Результат цього театрального дійства був дещо несподіваний для Тодося. Пані Йосифа не витримала його залицянь і вранці наступного дня швиденько залишила віллу «Патрія». Повернувшись до Львова, жінка висповідалася митрополиту й розповіла йому про кохання Осьмачки. На це Шептицький начебто відповів: «Він хоч і світська людина, але великий поет...»

У пансіонаті Йосифа мала відновлювати здоров"я: 11 червня 1940 р. органи НКВС заарештували монахиню за співпрацю з ОУН, піддали жорстоким тортурам, намагаючись «вибити» з неї свідчення проти митрополита Андрея Шептицького. Під час цих допитів жінка трималася надзвичайно мужньо. Її били, ѓвалтували, запалювали на ній одяг і погрожували спалити живцем. Вона згадувала:"...Тягали мене за волосся, били головою об мур, кулаками в лице... Били то гумовою, то залізною палицями, видирали волосся, викручували руки. Одного разу бухнула мені вустами кров. Енкаведист схопив брудну ганчірку, що лежала коло сплювачки, і запхав мені її до вуст. Згодом силою витяг ганчірку, відкрив мені вуста і сплюнув до них своє харкотиння. Від дня арештування мене допитували 47 разів і при кожному катували. Раз везли мене з тюрми на допит і питали, чи хочу я самостійної України. Сказала, що так. Тоді кинули в льох, де мене обскочили щурі. Потім знову взяли в кімнату до слідчого, скинули з мене сорочку й дротом пустили електричний струм по тілу...». Її повинні були розстріляти. Але не встигли — Львів захопила німецька армія. З тюрем та підвалів НКВС звільнили всіх в’язнів.
Йосифа відновлювала життя монаших спільнот, опікувалася сиротинцями; допомагала членам ОУН і УПА, за що 12 жовтня 1945 р. її знов заарештували органи НКДБ; у квітні 1946 р. засуджена на 20 років каторги і 5 років позбавлення прав; перебувала в концтаборах Східного Сибіру та Мордовії. Звільнена 29 березня 1956 р. Повертатися до Львова їй заборонили - понад 30 років служила у підпільному монастирі в м.Скалат Підволочиського району Тернопільської обл. За врятування єврейських дітей під час ІІ світової війни уряд Ізраїлю 1976 р. удостоїв Йосифу титулу «Праведник світу»
Tags: ликбез
Subscribe
promo bar_chk май 6, 2016 20:45 481
Buy for 100 tokens
3 поста в сутки, приветствуется аккуратное и красочное оформление …
  • Post a new comment

    Error

    default userpic
    When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
    You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
  • 26 comments