dino_k (dino_k) wrote in bar_chk,
dino_k
dino_k
bar_chk

Тодось Осьмачка. Молитва Жинці


Не мое, но про ахуенное
З.ы. Прошу прощения у хохлофобов, но этот рассказ не должен звучать ни на каком другом языке. Так будет атмосфернее
[Вірш]Мій Боже, ти любиш з блакитної арки
пускати над селами пил,
і нюхати в церкві, як пахнуть огарки,
олива і дим із кадил,

і мовчки приймати собі на приносах
серця від стражденних жінок,
і в зорянім вівтарі, скупанім в росах,
ховати Їх в спільний мішок

І хоч на увагу твою я заслуги
не маю й по нинішні дні,
зроби для моєї безумної туги
останнюю ласку мені:

схилися у вівтар і пальцями з криці
дарунки свої розгорни,
візьми одно серце з мішка і черницю
на грішную землю верни.

Бо глянула в душу вона самотинну,
і радісно рушила кров,
і ніби дитина щасливу пташину
несе на гілляці з дібров,

я тихо проходжу, де люди всі заздрі
й подібні до чуйних хортів
і страшно боюся, аби в мене настрій
навіки з душі не злетів

і щоб найщирішую пісню первісну
про весну і радощі сліз,
аби в далечінь і сумну, і безвісну
з собою тепер не заніс

І страшно благаю: важкими руками
верни їй узяте, як Бог,
аби ми серцями, немов писанками,
могли помінятися вдвох,

аби і мій настрій не рвався із крові
шукати тривожних доріг,
а піснею бризнув у тихій діброві
про зустрічі щастя та гріх!


[Лєгєнда]Цей задерикуватий вірш Тодось Осьмачка присвятив одній із героїчних українських жінок ХХ ст. - ігумені Йосифі (Олені Вітер), з якою познайомився в пансіонаті с. Криниця в 1942 р. Поет був вражений красою й розумом жінки. Очевидці з цікавістю спостерігали за поетовим залицянням: під вікнами львівської ігумені Осьмачка починає співати серенади! Інші жінки намагалися відмовити його від цієї затії, але даремно. Невідомо де закоханий чоловік роздобув бандуру й проникливо заспівав: «Карії очі, чорнії брови...» Кажуть, що співав він справді чудово. Результат цього театрального дійства був дещо несподіваний для Тодося. Пані Йосифа не витримала його залицянь і вранці наступного дня швиденько залишила віллу «Патрія». Повернувшись до Львова, жінка висповідалася митрополиту й розповіла йому про кохання Осьмачки. На це Шептицький начебто відповів: «Він хоч і світська людина, але великий поет...»

У пансіонаті Йосифа мала відновлювати здоров"я: 11 червня 1940 р. органи НКВС заарештували монахиню за співпрацю з ОУН, піддали жорстоким тортурам, намагаючись «вибити» з неї свідчення проти митрополита Андрея Шептицького. Під час цих допитів жінка трималася надзвичайно мужньо. Її били, ѓвалтували, запалювали на ній одяг і погрожували спалити живцем. Вона згадувала:"...Тягали мене за волосся, били головою об мур, кулаками в лице... Били то гумовою, то залізною палицями, видирали волосся, викручували руки. Одного разу бухнула мені вустами кров. Енкаведист схопив брудну ганчірку, що лежала коло сплювачки, і запхав мені її до вуст. Згодом силою витяг ганчірку, відкрив мені вуста і сплюнув до них своє харкотиння. Від дня арештування мене допитували 47 разів і при кожному катували. Раз везли мене з тюрми на допит і питали, чи хочу я самостійної України. Сказала, що так. Тоді кинули в льох, де мене обскочили щурі. Потім знову взяли в кімнату до слідчого, скинули з мене сорочку й дротом пустили електричний струм по тілу...». Її повинні були розстріляти. Але не встигли — Львів захопила німецька армія. З тюрем та підвалів НКВС звільнили всіх в’язнів.
Йосифа відновлювала життя монаших спільнот, опікувалася сиротинцями; допомагала членам ОУН і УПА, за що 12 жовтня 1945 р. її знов заарештували органи НКДБ; у квітні 1946 р. засуджена на 20 років каторги і 5 років позбавлення прав; перебувала в концтаборах Східного Сибіру та Мордовії. Звільнена 29 березня 1956 р. Повертатися до Львова їй заборонили - понад 30 років служила у підпільному монастирі в м.Скалат Підволочиського району Тернопільської обл. За врятування єврейських дітей під час ІІ світової війни уряд Ізраїлю 1976 р. удостоїв Йосифу титулу «Праведник світу»
Tags: ликбез
Subscribe
promo bar_chk май 6, 2016 20:45 627
Buy for 100 tokens
3 поста в сутки, приветствуется аккуратное и красочное оформление …
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 26 comments